Cyfrowy bliźniak – poznaj ten koncept

Sukces w biznesie oraz rozwój wymagają bycia na bieżąco z nowymi technologiami, które szczególnie ważne są dla zakładów produkcyjnych. Warto jednak pamiętać, że nie tylko nowoczesny park maszynowy odgrywa tutaj dużą rolę. Innowacyjne udogodnienia powinno się wdrożyć już na etapie gromadzenia danych. Pomocny może się tutaj okazać cyfrowy bliźniak. Co powinniśmy wiedzieć na temat tego konceptu i jak go wykorzystać? Poniżej garść informacji.

Cyfrowy bliźniak – zalety tego rozwiązania

Tak zwany digital twin, czyli cyfrowy bliźniak jest wirtualnym odwzorowaniem wybranych elementów przedsiębiorstwa. Może to być magazyn, linia produkcyjna, jedno lub kilka stanowisk pracy, a nawet cały zakład produkcyjny. Taka cyfrowa makieta pozwala na obserwację w czasie rzeczywistym, co pomaga łatwo wyłapać możliwe do wystąpienia usterki i im zapobiec. Jednocześnie można dzięki temu planować kolejne usprawnienia i optymalizować swoją firmę. Testowanie nowych rozwiązań także jest możliwe, bo cyfrowy bliźniak posiada również funkcje pozwalające na przeprowadzenie zaawansowanych symulacji. W ten sposób możemy sprawdzić np. czy zakup nowej maszyny będzie dobrym pomysłem. System jest na tyle zaawansowany, że dzięki niemu przeprowadzimy także wirtualny proces produkcyjny i obejrzymy jego finalne dzieło. Jest to więc sposobność, aby sprawdzić, czy opłaci się zmieniać metody pracy i wprowadzać kolejne ulepszenia. To wszystko można zrobić nie będąc fizycznie na miejscu, gdyż z digital twin można pracować zdalnie z innego miasta czy kraju.

Cyfrowy bliźniak – jak na nim skorzystać?

Warto mieć na uwadze, że samo wdrożenie cyfrowego bliźniaka nie naprawi problemów i nie sprawi, że gotowe rozwiązania same do nas przyjdą. Praca z tą technologią musi być oparta na dogłębnej analizie oraz znajomości oprogramowania. Zanim więc zauważymy znaczące efekty, trzeba brać pod uwagę okres uczenia się obsługi bliźniaka i stopniowe poznawanie jego wszystkich funkcjonalności. Więcej o tym, jak działa digital twin przeczytamy tutaj https://dbr77.com/digital-twin. Warto sprawdzić i dowiedzieć się, jak wygląda prawidłowa procedura wdrożeniowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *