Leczenie uzależnień – wybierz dobrego specjalistę
Uzależnienie to poważny problem. Może szkodzić nie tylko samemu uzależnionemu, ale również osobom z jego otoczenia. Właśnie dlatego wymagane jest leczenie. Gdzie najlepiej się udać?
Leczenie uzależnień – kiedy trzeba udać się do specjalisty?
Osoba uzależniona bardzo często nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problem. Nałóg kojarzy się bowiem z zażywaniem niebezpiecznych substancji, alkoholizmem czy hazardem. Jednak uzależnić możemy się praktycznie od wszystkiego – nawet od jedzenia. Czym jest w takim razie nałóg? To powtarzanie określonych czynności lub zażywanie środków, które zagrażają naszemu zdrowiu lub dobrostanowi. Nałogiem może być praca, zakupy czy korzystanie z sieci. Zazwyczaj przyczyna takiego stanu leży głęboko w podświadomości. Dla wielu uzależnienie jest sposobem na ucieczkę lub regulację trudnych emocji. Nałóg może być reakcją na przewlekły stres, przebytą traumę, trudne dzieciństwo czy problemy osobiste. Co zrobić, by pozbyć się uzależnienia? Leczenie uzależnień zawsze rozpoczyna się w momencie, kiedy pacjent zdaje sobie sprawę, że ma problem. Przyznanie się do tego to jeden z najważniejszych kroków na drodze do wyzdrowienia. Następnie konieczna jest wizyta u psychiatry, który zadecyduje o dalszym leczeniu.
Leczenie uzależnień: Warszawa – jak wygląda terapia?
Dobór metody leczenia uzależnień zależy od konkretnego przypadku. Zdarza się, że pacjenci mają przyjmować leki. Inni trafiają do specjalistycznych ośrodków terapeutycznych. Jeszcze inni odbywają psychoterapię. Najważniejsze jest, aby o sposobie leczenia zdecydował psychiatra. Leczenie uzależnień w Warszawie odbywa się między innymi w Instytucie Zdrowia Psychicznego i Rozwoju Osobowości INZPiRO https://psychiatrzy.pl/uzaleznienia/. Podczas terapii uzależnień pacjent uczy się, jak w alternatywny sposób regulować samopoczucie. Wspólnie z psychoterapeutą próbuje zgłębić przyczynę wystąpienia nałogu. Dzięki temu jest w stanie przeprogramować myślenie, tak by więcej nie sięgnąć już do nałogu. Oczywiście istotne znaczenie ma tutaj wola walki pacjenta i podejście psychoterapeuty.